Bravo facebook, bravo policie!

středa 15. říjen 2014 11:22

Až do dneška jsem byl přesvědčen, že Policie České republiky se při svém „pomáhání a chránění“ drží především zásady „nehas, co tě nepálí“. Jinými slovy – nepřidělává si práci, když nemusí. Omlouvám se za svůj omyl.

Pokud jste někdy podávali trestní oznámení, protože jste došli k přesvědčení, že se někde děje nějaká lumpárna, mohli jste se téměř spolehnout na jedno: policie v zákonné lhůtě vaše oznámení odloží, aniž hnula prstem.

Má to logiku. Jedna věc je chytit při činu bytaře, na kterého upozornil pozorný občan telefonátem na linku 158. To přispívá k růstu takzvané objasněnosti, a když objasněnost roste, rostou i odměny.

Něco jiného ale je, když se na policii obrátí třeba několik desítek podvedených turistů, od kterých cestovní kancelář jeden den vybrala zálohy na zájezdy, aby druhý den vyhlásila bankrot pro „dlouhodobé hospodářské potíže“. To je sice podvod jako hrom, ale prokazuje se těžko. Škodu nakonec zaplatí pojišťovna a všichni se s tou lumpárnou smíří.

Ale co chudák policista, pokud by z přílišné horlivosti zahájil stíhání? Klesne mu objasněnost a odměny jsou kde? Však vy víte…

V dnešní regionální mutaci Práva jsem si ale přečetl, že policisté z Náchoda přesto zariskovali, odměny – neodměny. A dopadli úchyla, který obtěžoval školačky na sportovním stadionu Na Hamrech.

Stával na mostě přes řeku Metuji, odkud měl na stadion dobrý výhled a dívky dobře viděly zase na to, jak usilovně onanoval.

Příznačné je, že se děvčata neobrátila na policii, ale na facebook. Svědkyně výkonů 48 letého muže si na svých profilech navzájem vyměňovaly poznatky – a policisté si toho všimli. Na oficiální podnět nečekali, na exhibicionistu si počíhali a dopadli ho přímo při … činu.

Policie sice podle zákona má „konat“, i když se k ní informace o protiprávním jednání dostanou například prostřednictvím médií. Zpravidla s ní ale nehne ani otvírák na první straně celostátního deníku.

Teď se zcela zjevně přinejmenším blýská na časy. Už za to by si policisté z Náchoda zasloužili od svých nadřízených odměnu. Já můžu jen zavolat bravo!

Petr Kotek

Petr Kotek

Petr Kotek

Na rozdíl od profesionálů v redakcích nemusím čekat, jaké téma mi určí ranní porada.

Třicet let jsem pracoval jako novinář, teď se věnuji oblasti PR. Do tiskových zpráv pro klienty ale své pohledy promítat nemohu. Ještěže Justin Hall, Jorn Barger, Peter Merholz (zdroj: wikipedia.org) a další průkopníci psali a psali, až se zrodil blog v dnešní podobě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora