Kdy se začnou odebírat medaile ze Soči?

pátek 7. únor 2014 14:00

Medaile pro nejlepší sportovce ze zimní olympiády v Soči připravilo moskevské zlatnictví Adamas. Spotřebovalo prý dvě tuny stříbra, 700 kilogramů bronzu a šest kilo zlata. Kolik zlatých, stříbrných a bronzových placek asi do roka a do dne (nebo ještě později) změní majitele kvůli dodatečným dopingovým testům? 

Dnes se například objevila zpráva, že zlaté medaile ze ZOH 2006 v Turíně možná po osmi letech získají Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová, kteří tehdy doběhli druzí. Vydělali by tak na estonském dopingu, na který podle zatím neoficiálních zpráv ukazují testy osm let starých vzorků prováděné Mezinárodní antidopingovou agenturou podle nových metod. Oficiálně má být jasno až po skončení olympiády.

Co takový dodatečně prokázaný doping udělá s dodatečně odhaleným provinilcem, to jsme mohli loni v lednu sledovat na příkladu Lance Armstronga, který se ke svým starým hříchům přiznával v show Oprah Winfreyové. Kromě sebezapření před kamerou ho to zatím stálo sedm titulů z Tour de France.

Vrácení svých darů nadaci Lance Armstrong Foundation, která vznikla, když se cyklista úspěšně vyléčil z rakoviny, navíc požadují někteří dříve štědří sponzoři.

Co ale udělá dodatečně přiznaná medaile se sportovcem, který se už před lety smířil s umístěním na nižším stupni „bedny“, nebo dokonce mimo medailovou pozici?

Jistou představu nám může poskytnout klasika české komediální tvorby, legendární film Jáchyme hoď ho do stroje. Petr Nárožný se s vavřínovým věncem kolem krku v liduprázdných kulisách dávno ukončeného závodu, který nedopatřením vyhrál Luděk Sobota, vyjímá dostatečně výmluvně.

Třeba se jednou stejným způsobem zpětně dočká olympijského zlata i legendární Brit Michael Edwards neboli Orel Eddie, bezkonkurenčně nejhorší skokan na lyžích z olympiády v Calgary v roce 1988.

Pamatujete? „Nebyl jsem ve všech závodech poslední. Za svoji kariéru jsem porazil Španěla, Bulhara i Maďara,“ říkal hrdě novinářům obrýlený tělnatý muž, který dal skokům na lyžích přednost před judem, volejbalem, jezdectví a sjezdovým lyžováním. Všechny tyto sporty už totiž v Británii někdo provozoval, skoky na lyžích ale ne. A podle tehdejších regulí mohla každá země vyslat po jednom sportovci do každé olympijské disciplíny.

Jen v roce 1988, po skončení olympiády, „eagle“ údajně vydělal 400 tisíc liber, když propagoval lyže, auta i televizory, nebo objížděl talk show.

Český skokan Pavel Ploc, který tehdy získal stříbrnou medaili, by mu mohl jen závidět. Aby mohl Orel Eddie doufat, že si polepší jako Bauer s Neumannovou, museli by dopingoví komisaři mimo jiné exhumovat i Plocovy vzorky. 

 

Petr Kotek

Petr Kotek

Petr Kotek

Na rozdíl od profesionálů v redakcích nemusím čekat, jaké téma mi určí ranní porada.

Třicet let jsem pracoval jako novinář, teď se věnuji oblasti PR. Do tiskových zpráv pro klienty ale své pohledy promítat nemohu. Ještěže Justin Hall, Jorn Barger, Peter Merholz (zdroj: wikipedia.org) a další průkopníci psali a psali, až se zrodil blog v dnešní podobě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora