Foglarovky, dobré skutky a solidární zdravotnictví

pondělí 18. listopad 2013 11:24

Kdybych v dětství nečetl Foglarovky, mohl jsem dneska ušetřit. 

Než jsem dospěl do věku, kdy v mém mládí bylo pro chlapce přirozené vstoupit do junáckého oddílu, nahradil Junáka Pionýr. Turistický oddíl, který změnil jen hlavičku, ale vedoucí naštěstí ne, mi sice umožnil tábořit v přírodě a zvládnout základy uzlování, na nějaký „modrý život“ si ale přeci jen netroufl. Stačilo, že jsme místo rudých šátků na modrých košilích směli nosit hnědé na zelených a „šátkování“ se nekonalo v síni bojových tradic družebního vojenského útvaru, nýbrž v jedné z běžně nepřístupných Koněpruských jeskyní.

S významem každodenního dobrého skutku mne tedy seznámil prostřednictvím své tvorby až bratr Jestřáb, občanským jménem Jaroslav Foglar.  

Když jsem tedy dnes ráno viděl pána s bílou holí bezradně postávajícího blízko přechodu pro chodce, ulevilo se mi, že budu mít splněno – navíc přímo čítankovým způsobem.

Na otázku, zda mu mohu pomoci, zareagoval hbitě. Sáhl do brašny a vytáhl ohmatanou cedulku s textem popisujícím jakýsi složitý lékařský zákrok. Dovysvětlil, že po něm musí brát drahé léky, které pojišťovna hradí jen zčásti. Samozřejmě požádal o malý příspěvek.

„Nějakou papírovku,“ upřesnil, když zaslechl, že otvírám peněženku.

Papírovky nižších nominálních hodnot mi zrovna došly a vzpomínka na Foglarovky nedovolila prchnout.

Chci věřit, že příspěvek opravdu skončí v kase lékárny. Radši si zachovám alespoň tuhle iluzi, když ta o solidárním zdravotnictví dostupném pro všechny je dávno fuč a opravdová reforma v nedohlednu.   

Petr Kotek

Petr Kotek

Petr Kotek

Na rozdíl od profesionálů v redakcích nemusím čekat, jaké téma mi určí ranní porada.

Třicet let jsem pracoval jako novinář, teď se věnuji oblasti PR. Do tiskových zpráv pro klienty ale své pohledy promítat nemohu. Ještěže Justin Hall, Jorn Barger, Peter Merholz (zdroj: wikipedia.org) a další průkopníci psali a psali, až se zrodil blog v dnešní podobě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora