Kdyby tak všechny vlády utrácely jen za saxofony!

pátek 15. listopad 2013 12:15

Belgičané dodnes nostalgicky vzpomínají na roky 2010 a 2011, kdy v zemi panovalo dlouhých 541 dnů bezvládí. Bylo to prý jedno z nejšťastnějších období v životě daňového poplatníka.

To se Čechům zatím nepoštěstilo. Nikdo ostatně neví, zda by to nevedlo k destabilizaci celé společnosti. Už jsme si zvykli, že se u nás krade, a to nepřetržitě. Kdyby měla být tato kontinuita dlouhodobě narušena, kdoví, jak by to dopadlo.

Ne že bychom měli nouzi o vládní krize, které tu a tam vyústí v rozprášení té bandy lumpů, za které voliči začnou považovat každou novou politickou reprezentaci bezprostředně po odevzdání svých hlasů.  

Vždycky se ale rychle najde parta ochotných brigádníků, kteří tu práci načas vezmou, voliči-nevoliči. Nevládnou sice obvykle dlouho, složení takových kabinetů ale patří k nejstabilnějším. Zatímco vlády politické se začínají „rekonstruovat“ už pár týdnů po svém ustavení, protože si některý z jejich netrpělivých ministrů zadělá na korupční skandál dřív než je obvyklé, úřednickým, odbornickým a podobným kabinetům se to nestává.

Nezůstávají po nich ani reformy, které by mohla ostře odsoudit opozice. Žádné reformy nedělají a v určité umírněné opozici je proti nim celé politické spektrum, jehož vrcholní představitelé se už nemůžou dočkat, až tu nevděčnou práci převezmou. Taková opozice ovšem nemůže vygenerovat ani pořádná hesla, natož činy.  

V historických přehledech pokoušejících se o objektivitu se pak vedle výčtu funkčních období jednotlivých vlád a jejich předsedů můžeme dočíst hlavně o proměnách výše schodku státního rozpočtu. Odvážnější historici dokonce připomínají, kdo v zájmu dosažení přebytku ve státní kase rozkradl důchodový účet. Skutečně podstatné věci obvykle upadají v zapomenutí.

Jeden z posledních kroků dosluhujícího brigádnického týmu premiéra Jiřího Rusnoka snad zapomenut nebude. Už proto, že jej budou mít denně na očích zástupy turistů směřujících na pražský Hrad.

Když už Rusnok a jeho kolegové nemohli nakoupit žádné jaderné reaktory, letadla ani tanky, pořídili alespoň zbrusu nové saxofony pro Hudbu Hradní stráže a Policie ČR. Bude jich šest, budou stát 565 tisíc korun a budou mistrovské. 

Petr Kotek

Petr Kotek

Petr Kotek

Na rozdíl od profesionálů v redakcích nemusím čekat, jaké téma mi určí ranní porada.

Třicet let jsem pracoval jako novinář, teď se věnuji oblasti PR. Do tiskových zpráv pro klienty ale své pohledy promítat nemohu. Ještěže Justin Hall, Jorn Barger, Peter Merholz (zdroj: wikipedia.org) a další průkopníci psali a psali, až se zrodil blog v dnešní podobě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora