Poslanec Tejc, elektronické náramky a systém PEGAS

úterý 4. říjen 2011 11:56

Poslanec Jeroným Tejc chtěl v posledním čísle týdeníku Profit ukázat, že je mužem na svém místě a jako opoziční předseda sněmovního Ústavněprávního výboru neodpustí koaličnímu ministru spravedlnosti Pospíšilovi ani to nejmenší.

V rozhovoru tak šmahem zkritizoval nový občanský zákoník i systém kontroly odsouzených k trestu domácího vězení. Dávno měli být podle něj střeženi elektronickými náramky, které by ovšem stát nenakoupil, aby se nestal závislým na dodavateli (!) Pro větší názornost se Tejc pokusil rozvzpomenout i na příklad z praxe, a když mu nenaskočil žádný z resortu spravedlnosti, pomohl si vnitrem.

Nemohl volit hůř. Podobnou chybu podle něj udělal v minulosti stát v případě komunikačního systému Matra pro ministerstvo vnitra. Tento systém je ve skutečnosti nazývaný PEGAS. O jeho vybudování bylo rozhodnuto už v roce 1994 a od dokončení v roce 2003 slouží všem složkám Integrovaného záchranného systému. A používají jej i další státní organizace, které potřebují komunikovat, aniž by je někdo odposlouchával…

Možná pan poslanec jen ne zcela jasně vyjádřil svou myšlenku, ale z praxe je známo, že dodavatele lze od technologie oddělit velice obtížně, zejména pokud jde o tak sofistikovaná řešení, jakým je například zmíněný komunikační systém. A podobně je tomu i s obměňováním technologií. Měli by snad dnes policisté používat stále jen první generaci vysílaček?

Odborníka z nikoho neudělají jen takzvaně zasvěcené komentáře, ale především znalost faktů. Je otázkou, zda pan poslanec Tejc ví o tom, že by elektronické náramky mohly fungovat i na infrastruktuře sítě PEGAS, která má celostátní pokrytí. O tom, že by takové řešení bylo ve srovnání s jinými technologiemi (a dodavateli) úsporné, totiž není sporu.

Petr Kotek

Petr Kotek

Petr Kotek

Na rozdíl od profesionálů v redakcích nemusím čekat, jaké téma mi určí ranní porada.

Třicet let jsem pracoval jako novinář, teď se věnuji oblasti PR. Do tiskových zpráv pro klienty ale své pohledy promítat nemohu. Ještěže Justin Hall, Jorn Barger, Peter Merholz (zdroj: wikipedia.org) a další průkopníci psali a psali, až se zrodil blog v dnešní podobě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora